Visa Master
KREDİ KARTINA TAKSİT İMKANI !

Plaka Okuma

Günümüzde sık karşılaşılan trafik cezalarının kaynağında plaka okuma sistemleri ile tespit edilen uygunsuz davranış biçimleri olmaktadır.

AVANTAJLARI

Sahip olunan araçların plaka bilgileri merkezi sistemde yer alması sonucu genellikle otoyollarda, köprü geçişlerinde ve hız kontrol kameralarında firmamız tarafından kurulumu yapılan plaka okuma sistemleri etkin olarak kullanılmaktadır. Hassas görüntü alma cihazları ile anlık sağlanan fotoğraflama tekniği ile plakaların görüntülenmesi gerekli işlemlerin yerine getirilmesinde bilgi kaynağı olmaktadır.

  • Araç giriş çıkışlarında, olası insan hatalarını önlemekle beraber, geçişleri seri hale getirmek.
  • İnsana ihtiyaç duymaksızın sistemin doğru bilgiyle raporlama ve geçişleri kayıt altında tutması sayesinde olası güvenlik sorunlarını önlemek.
  • Park yeri doluluk oranlarını, saat hesaplama gibi işlemleri tamamen sistemden faydalanarak kolay bir şekilde görme ve yönetme.
  • Olası ihlallerde veya güvenlik ile ilgili durumlarda alarm sistemi ile hızlı müdahale.

Plaka Algılama Sistemi Kullanım Alanları

Firmamız tarafından kurulumu yapılan plaka algılama sistemleri barkot okuma sistemleri ile aynı paralelde çalışan güvenlik sistemleri olmaktadır. En sık kullanım alanları olarak kontrollü otopark giriş çıkışlarında giriş kontrolü gerektiren araç giriş alanlarında, paralı geçiş uygulanan otoyollarda ve köprülerde, ülkeler arası giriş çıkış kontrolü sağlayan sınır kapılarında plaka okuma sistemleri kullanılır. Firmamızın gerekli kalibrasyon ayarlarını da yaptığı plaka okuma sistemleri araç çalıntı kontrolü yapma maksatlı uygunsuz park ve trafik ihlallerinde ceza uygulama maksatlı kullanılan güvenlik sistemleridir. Alış veriş merkezlerinin kapalı otoparklarının girişlerinde giren araçların park alanında hareketlerini denetlemek maksadı ile yollarda sürat ihlallerini tespit etmek maksadıyla plaka tanıma sistemleri kullanılmaktadır. Havaalanı otoparklarında plaka tanıma sistemi kurulumu işleminde firmamız daha detaylı çalışmalar yaparak zaman uygulamasını devreye sokmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi Çalışma Prensipleri

Firmamız tarafından kurulan ve gerekli görüldüğünde gerekli testlerinin yapıldığı plaka tanımlama sistemleri havaalanı otoparklarında araç girişte plakası ile kaydedilmesi sağlanarak otopark çıkışlarında ücret uygulamasında yardımcı olmaktadır. Genel olarak kurduğumuz plaka okuma sistemleri araçların bulundukları bölgedeki davranışlarını ortaya çıkardıkları olumsuz durumlarda elde edilen görüntüler sayesinde tespit etme amaçlı kullanılmaktadır. Uzun yollarda belirli noktalara yerleştirilmiş olan kamera sistemlerinin merkezi plaka okuma sistemi ile bağlantılı hale getirilmesi sonucu kamera üzerindeki radarın tespit ettiği hız doğrultusunda gerekli müdahalenin yapılmasını sağlamaktadır.Genellikle elektronik cihazlarla kontrol edilen sistemler plakaların daha önceden veri tabanına yüklenmesi sayesinde faal hale geçmektedir. Görüntülenen plaka eğer cihaz veri tabanında mevcut ise aracın giriş ve çıkışına müsaade edilmektedir. Bu sistem firmamız tarafından genellikle giriş çıkış kontrolü gerektiren resmi kurum otoparklarında sıkça kullanılmaktadır.